عنوان سایت
لوگوی سازمان
  اوقات شرعی
اذان صبح
طلوع آفتاب
اذان ظهر
غروب آفتاب
اذان مغرب
مشاهده خبر
رئيس موسسه پژوهشي حكمت و فلسفه:
فیلترینگ با شكل‌هاي مختلف در تمامی کشورهای جهان وجود دارد
تاریخ خبر :1393/06/10 16:02:20


به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر عبدالحسين خسروپناه درجمع استادان بسيجي دانشگاه‌هاي كشور، اصلی‌ترین عامل برای مقابله با چنین تهاجم فرهنگی را آگاه کردن مسئولان برای وجود تهدید دانست.
وي افزود: بسیاری از مسئولان کشوری ما می‌گویند که اصلا تهدید و یا تهاجم فرهنگی را احساس نمی‌کنند؛ آن‌ها ابتدا باید بفهمند و به این باور برسندکه این ته دید برای ما قویا وجود دارد.
وي مشکلات و آسیب‌های دیگر فرهنگی را برشمرده و اضافه كرد: اصلاح ساختاری تعلیم و تربیت ما یکی دیگر عوامل تاثرگذار در ترمیم فرهنگی جامعه است. وي ادامه داد: ما باید بتوانیم نهادهای سنتی اسلام مانند مراسم‌های مختلف در ماه‌های محرم و صفر و همچنین ماه مبارک رمضان را در بین مردم قدرتمند‌تر از گذشته بکنیم و برای این کار به کمک حوزویان و دانشگاهیان نیاز داریم.
به گفته خسروپناه، باید این باور را داشته باشیم که اشک ریختن در مجالس عزاداری حضرت سید الشهدا (ع) از نیکوترین کارها است و بسیاری از حتی کافرین و ملحدین در چنین مجالسی به عارفینی بزرگ تبدیل شده‌اند. وي با اشاره به جایگاه حساس فرهنگ در جامعه اسلامی تاکید کرد: ما تمدن را از دو جنبه سخت افزاری و نرم افزاری آن مورد تحلیل قرار می دهیم.
خسروپناه افزود: تمامی جنبه‌های مختلف مانند معماری، صنعت و اقتصاد جزو مباحث سخت‌افزاری و فرهنگ به‌تنهایی جزو مباحث نرم‌افزاری تمدن است. وي گفت: نقش فرهنگ در جامعه مانند روح یک انسان است که شکل بد آن می تواند یک جامعه را بیمار کند.
وی با اشاره به به فرمایشات رهبری درباره ابعاد مختلف این مبحث اضافه کرد: چهار بُعدی که مقام معظم رهبری مطرح کردند، ابعاد: عمومی، اقتصادی، ملی و علمی است. اين پژوهشگر ديني ادامه داد: تنها بُعدی که می توان بسیار گسترده در عموم مردم یافت بعد اول است و ابعاد بعدی همگی مباحثی تخصصی است. به‌عنوان مثال بعد عمومی با مبحث پوشش آغاز می‌شود. و اگر شکل پوشش 10 سال گذشته مردم جامعه خود را مورد بررسی قرار دهیم می‌توان دید که از منظر عمومی برای فرهنگ خود چه رده‌ایم.
وي نقش خانواده را کلیدی‌ترین عامل در اسلام خوانده و تصریح كرد: اسلام  قویا تاکید دارد که اصالت هر جیز با خانواده است. وي ادامه داد: اگر می‌خواهیم امروزه ابزارهايي مانند شبکه‌های ماهواره ای، موسیقی، فیلم، بازی‌های رایانه ای و شبکه‌های اجتماعی را مورد بررسی قرار دهیم باید به اهداف این ابزارها در هدف گرفتن کانون خانواده توجه شود.
اين پژوهشگر ديني گفت: اگر به شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان نگاهی بیندازیم در پی عادی سازی این نکته هستند که زنان و مردان خانواده، می‌توانند در کنار خانواده خود به داشتن رابطه با مردان و زنان دیگر نیز بپردازند.وي گفت: محتوای فرهنگ موسیقی امروز غرب نیز به‌ويژه راک و متال، ترویج فرهنگ های نامشروع است که می‌تواند بسیار مخرب باشد.
رئيس موسسه پژوهشي حكمت و فلسفه افزود: همچنین بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند دنیای جدیدی برای یک فرد درست کند که وی خود را تماما غرق در آن دنیا ببیند بگونه‌ای که در آن دنیا بزرگ شود، ازدواج کند و زندگی کند ووی با فاصله گرفتن از اجتماع و خانواده خود و اطرافیانش را دچار مشکلات عدیده خواهد کرد.
وي گفت: بحث دیگر وجود دو جریان روشنفکری و تحجر در جامعه ما است که سکولاریسم را در کشور جلو می‌برد. خسروپناه ادامه داد: نباید از تبلیغ اسلام ترسید اما باید با عقلانیت اسلامی پیش رفت، وجود تحجر نیز نمی‌تواند منجر به ايجاد تمدن نوین اسلامی گردد.
گفتني است پانزدهمین اجلاس سالانه اساتید بسیجی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور،باشعار: «نسبت فرهنگ و اقتصاد در تمدن نوین اسلامی»،روزهاي سوم تا پنجم شهریور ماه در مشهد مقدس برگزار مي‌شود
  نظرسنجی
  آمار بازدید
امروز
0
هفته جاری
0
ماه جاری
0
بازدید کل
0
کاربران آنلاین
0