عنوان سایت
لوگوی سازمان
  اوقات شرعی
اذان صبح
طلوع آفتاب
اذان ظهر
غروب آفتاب
اذان مغرب
مشاهده خبر
در مراسم اختتامیه همایش سراسری بسیج اساتید در مشهد
بیانیه پانزدهمین اجلاس سراسری اساتید بسیجی کشور منتشر شد
تاریخ خبر :1393/06/10 10:18:58


بسم الله الرحمن الرحیم

تجربه تاریخی حکایت از رویارویی مستمر بین دو تفکر و دو جبهه یا دو نیروی استثمارگر و سلطه گر دارد. انقلاب اسلامی پس از چند قرن که غربی­ها دین، معنویت و خدا را از صحنه اجتماعی و زندگی بشریت خارج کرده و آن ها را به گروگان گرفته بودند، بار دیگر خدا، دین، معنویت و عدالت را وارد حیات بشر کرد تا بشر در پرتو آموزه­ها و تعالیم الهی به سعادت برسد. ظهور انقلاب اسلامی با ماهیت الهی و حمایت مردمی خداجوی از سوی مستکبرین جهان خطری آنی تلقی ­شد و با تمام امکانات به مبارزه و مقابله با آن پرداخت. از نظر آنها انقلاب اسلامی منافع جباران را در سراسر جهان به چالش کشانده است. آن­ها برای مهار انقلاب اسلامی از تمام امکانات و شیوه­ها استفاده کردند تا از گسترش، تعمیق و تحکیم اندیشه آن درکشورها و مناطق مهم جلوگیری کنند.

به منظور تنویر افکار عمومی، توجه ملت فرهیخته و همیشه بیدار ایران اسلامی، فرزانگان و اندیشمندان دانشگاهی و مراکز آموزش عالی و مسئولین و خدمتگذاران نظام را به نکاتی چند معطوف می­داریم.

1: پیچ تمدن

آمریکا در صحنه داخلی با مشکلات و بحران داخلی از جمله قیام بخشی از مردم تحت ظلم حاکمان جور و در صحنه بین المللی و منطقه­ای با فقدان مشروعیت و بحران از دست رفتن منافع راهبردی مواجه است، منافعی که تاکنون هژمونی و سلطه آن را در جهان فراهم کرده بود. در «پیچ تاریخی» که «پیچ تمدن» است، دنیا از نظر ماهوی در حال تحول است و تعریف جدیدی از همه‌ی آن‌چه بشر در زندگی روزانه با آن سروکار دارد- اعم از مادی و معنوی- پدید خواهد آمد. این یعنی پایان یک دوره‌ی تمدنی و آغاز یک دوره‌ی تمدنی دیگر است.ملت­های اسلامی باید تمام توان خود را برای نقش آفرینی مناسب در این خصوص بکار ببندند.

2: تغییر هندسه دنیا

اتفاقات شگرف سه دهه‌ی اخیر که نشانگر از جابه‌جایی تدریجی قدرت در نظام جهانی است، به کشورهای اسلامی فرصت می­دهد تا نقش مؤثر و شایسته‌ای را در عرصه‌یجهانیبر عهده بگیرند و زمینه‌ی یک مدیریت عادلانه و واقعاً مشارکتی را در پهنه‌ی گیتی فراهم آورند. لذا باید ملت­ها و کشورهای اسلامی با وجود تنوع دیدگاه­ها و گرایش­ها، با همبستگی و انسجام بیشتر خود در چهارچوب آرمان­های مشترک بتوانند زمینه گذار جهان به نظمی عادلانه و انسانی را فراهم سازند.

3: جایگاه ایران درنقشه کنونی دنیا

جمهوری اسلامی ایران به خاطر ماهیت اسلامی، ضد استکباری و جایگاه مستقل و تسلیم نشدن در مقابل نظام     سلطه‌­جویی بین‌المللی، مورد کینه و  تهاجم بوده است. نخبگان عزیز جامعه ما وظیفه دارند تا در نقشه‌ی کنونی دنیای امروز وضعیت کنونی دنیا و جغرافیای سیاسی را ترسیم و جایگاه ملت ایران را در عرصه جهانی و منطقه­ای معین و برای ارتقای آن همه ظرفیت­های خود را بسیج نمایند.

4: منطقه غرب آسیا و جريان تکفيري

در حال حاضر يکي از عوامل مهم فتنه گري در منطقه غرب آسیا جريان نیابتی تکفيري است که عملا به نیابت از استکبار جهانی و در مسير منافع آنان گام برمي­دارد. این جریان در منطقه شدیداً به دنبال تقویت اسرائیل و تضیعف یا نابودی مقاومت اسلامی را هدف قرار داده است و زمینه ورود قدرت­های بزرگ بین المللی را برای حفظ منافع و کنترل اوضاع و تقویت امنیت اسرائیل فراهم نمایند لذا بر ملت­ها به ویژه نخیگان فرض است همچون گذشته با بصیرت و هوشمندی جنایتکاران و تفرقه افکنان بین­المللی را در اهداف شوم خود ناکام بگذارند.

5: غزه

تجاوز نظامی اخیر اسرائیل به باریکه غزه بیش از دو هزار انسان بی­گناه اعم از کودک و زن را به شهادت رسانده و دست کم ده هزار مجروح برجای داشته است. در کنار این جنایت هولناک، زیرساخت­های حیاتی شهری، خانه­ها، مساجد، مدارس، بیمارستانها و چندین ساختمان متعلق به سازمان ملل متحد ویران و با خاک یکسان شده­اند. بی تردید همه این اقدام­های ضد انسانی چهره واقعی لیبرال دمکراسی را بر ملا و ثابت کرده است و حقوق بشر به خاطر منافع و مصالح امریکا، مفهوم و معنای خود را از دست داده و پوشالی بودن ادعای حقوق بشری آمریکا را نشان داده است. عملکرد دوگانه آمریکا در رابطه با حقوق بشر به وضوح در کارنامه جنایات آمریکا در عراق و افغانستان که با کشتار صدها هزار نفر در دو جنگ ویرانگر از سلاح­های ممنوعه استفاده کردقابل مشاهده است.

6: اقتصاد مقاومتی

مقاومت و ایستادگی  مستمر جمهوری اسلامی در مقابل فشارهای آمریکا به ویژه فشارهای اقتصادی نوید رسیدن به قلل موفقیت و استقلال ایران اسلامی است و بر مسئولین امر در قوای مجریه، مقننه و قضاییه لازم است مقدمات همه جانبه شکل گیری اقتصاد مقاومتی را جهت تسریع در عبور از مشکلات فراهم نمایند و از ظرفیت عظیم و گسترده مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور که از توان و آمادگی کامل بهره­مندند، غفلت نکنند. سازمان بسیج اساتید تحقق منویات مقام عظمای ولایت در این زمینه را سرلوحه استراتژی و سیاست­های خود قرار داده است.

7: باور به توانایی عرصه فرهنگ

باور به توانایی، یکی از عناصر فرهنگی اقتدار ملی است. اگر یک ملت احساس کند که می‌تواند شخصیت متمایز خود را وارد میدان کند و دیگران را به پذیرش آن وادار نماید، اولین و مهم‌ترین گام تمدنی خود را برداشته است. باور داشتن به این توانایی، به تاریخ و عناصر ارزشی و باورهای بنیادینی مانند دین وابسته است و بدون این‌ها چنین احساسی شکل نمی‌گیرد. عنصر فرهنگی دیگر در این میدان، عزم رهبران و نخبگان سیاسی بر پایه‌ی ارزش‌های بومی است. اگر مردم از مسئولان و نخبگان عمیقاً پایبند به ارزش‌های اسلامی و بومی برخوردار باشند، از سازمان و انسجام لازم برای تحقق تمدن متمایز نیز برخوردارخواهند بود. بر متولیان امر فرض است تا زمینه­های شکوفایی این روحیه و رویه را فراهم و از هر عاملی که باعث تضعیف آن بشود جلوگیری کنند.

8: تمدن‌سازی نوین اسلامی

تمدن‌ها، در ابعاد فلسفی، عرفانی، اعتقادی، سیاسی، فرهنگی، امنیتی و اقتصادی روند جدیدی را در دنیا پدید می‌آورند. در این خصوص بیش از هر چیز عنصر «فکر» اثرگذار و تعیین‌کننده است. اسلام و معارف غنی و سرشار آن، تامین کننده نیازهای مختلف بشر امروز است. ملت با استعداد ایران به ویژه نخبگان جهت فراهم سازی مقدمات نظری و عملی آن رسالت سنگینی بر عهده داشته باید همه ظرفیت­های خود را برای وصول به این آرمان اسلامی سازماندهی نمایند.

9: پیشرفت علمی

پیشرفت علمی و فناوری یکی از پایه­های اساسی اقتدار ملی است هر نوع آسیب رسانی به روند پیشرفت علمی و فناوری چون اقتدار ملی را مخدوش می­سازد، ذنب لا یغفر و خیانت به کشور محسوب می­شود. بر مسئولین امر لازم است تا از هر گونه اقدام و رفتار و رویه­ای که سبب اختلال، توقف و عقب گرد در روند پیشرفت علمی کشور می­شود و به ویژه آرامش دانشگاه­ها را در معرض آسیب جدی قرار می­دهد جدا جلوگیری بعمل آورند. و به همین جهت ضروری است  کسانی متولی مسئولیت برای آموزش عالی شوند که بتوانند روند ارتقای پیشرفت علمی و فناوری را فراهم سازند.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                       سازمان بسیج اساتید کشور
  نظرسنجی
  آمار بازدید
امروز
0
هفته جاری
0
ماه جاری
0
بازدید کل
0
کاربران آنلاین
0